Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Żyj w zgodzie z przyrodą. Zero Waste. | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Żyj w zgodzie z przyrodą. Zero Waste.

Słyszałam już setki takich haseł, jak mój tytuł. „Żyj w zgodzie z przyrodą. ZERO WASTE”. Jedni czytają i wdrażają pewne zasady do swojego życia a inni oburzają się. Twierdzą, że to bzdury i, że jestem przewrażliwiona. Powiedziałabym, że zmartwiona, bo ja zawsze temat przyrody traktuje na poważnie. Cóż robimy, aby było czyściej, zdrowiej, przyjaźniej dla środowiska? Niestety wysypiska śmieci w Polsce rosną, rośnie również średnia roczna ilość śmieci komunalnych, z roku na rok jest gorzej a powinno być lepiej. Nie wspomnę o cenach śmieci, które też będą rosnąć w najbliższych latach, bo ciągle ich przybywa. Dzieje się tak poprzez nasz konsumpcyjny styl życia, nieadekwatny do naszych potrzeb.

Oto kilka danych statystycznych:
– średnio na jednego mieszkańca Polski przypada 312 kg odpadów komunalnych w roku 2017, czyli w porównaniu z rokiem 2016 mamy wzrost o 2,7% a to oznacza, że o 9 kg śmieci więcej przypada na osobę. Źródło tych danych pochodzi z GUS link.
– średnio Polak zużywa 490 plastikowych reklamówek rocznie, gdzie Duńczyk tylko 4 sztuki,
– czas wyprodukowania torebki foliowej to 1 sekunda a czas jej rozkładu od 100 do 400 lat.
Dane z WWF są wstrząsające. Polecam link.

W Polsce, w ostatnich latach tylko 24% -29% śmieci poddane jest recyklingowi, gdzie w Europie już około 50%. W roku 2020 powinniśmy osiągnąć wartość 50%, ale czy to możliwe? Temat jest znany nam od wielu lat, przepisy i wymagania unijne również, to dlaczego tak niewiele robimy?

Czytamy teksty myślę, że ze zrozumieniem, więc dlaczego w moim mieście podnoszona jest rzędna składowiska odpadów z 7 metrów do 12 metrów? Zero Waste to tylko teoria? Niby wiemy, że Zero Waste to „brak śmieci”, ale to przede wszystkim styl życia, w którym nie wytwarzamy odpadów i żyjemy w zgodzie z przyrodą.
Dlatego najbardziej interesują mnie zagadnienia dotyczące codziennego funkcjonowania w zgodzie z naturą. Podpatruje najlepszych, wzoruje się na wdrożonych przez nich działaniach w domu, w pracy, na zakupach i w podróży. Czytam ze zrozumieniem i wprowadzam w życie zasady, które bardzo mi imponują. Małymi kroczkami, ale każdy powinien przeanalizować, jak funkcjonuje i wdrożyć je jak najszybciej w życie. W kolejnych latach kolejne zasady i kolejne, aż kiedyś wejdzie nam to tak bardzo w krew, że nie będziemy mogli żyć inaczej.

Zero Waste – bez śmieci
W pierwszej kolejności proponuję zajrzeć na stronę ruchu Zero Waste, który zapoczątkowała Bea Johnson. Postanowiła zrobić wszystko, aby nie wytwarzać śmieci. Pani Johnson przeprowadziła eksperyment, podczas którego zgromadziła tylko jeden słoik śmieci nie nadających się do przetworzenia w ciągu całego roku, mając 4 osobową rodzinę. TUTAJ blog Bea Johnson w języku angielskim. W Polsce mamy już jej książkę pt: „Pokochaj swój dom”
Pani Johnson przestawiła swoje życie w 2008 roku. Przestawiła je na minimalizm. Nie oczekuję, że w mig u nas się to uda, ale warto zauważyć, że śmieci nie muszą nas zalewać z każdej strony. Wystarczy przestawić myślenie, czy potrzebujemy każdej rzeczy, przedmiotu, kolejnego grata, które są w promocji? To wszystko zapakowane jest z pewnością w jednorazowe opakowanie i posłuży nam krótko, natomiast rozkładać się będzie długo. Zastanów się 3 razy zanim na coś się zdecydujesz, czy na serio tego potrzebujesz?

Zawsze starałam się iść z duchem ekologii i wynajdywałam ciekawe informacje z blogów, książek oraz ze stron internetowych, na przykład Polskiego Stowarzyszenia ZERO WASTE, gdzie świetnie opisano 5 zasad, które są podstawą Zero Waste.

1.Refuse- odmawiaj, tego czego nie potrzebujesz;
2.Reduce – ograniczaj, minimalizuj;
3.Reuse – używaj ponownie, zamiast wyrzucić, podaruj komuś jeśli mu się przyda;
4.Recycle – segreguj i przetwarzaj, czyli daj mu drugie życie;
5.Rot – kompostuj, kupuj to co ulegnie naturalnemu rozkładowi.

Uczmy się wzajemnie od siebie żyć w zgodzie z naturą dla przyszłych pokoleń.
Być może Tobie się uda przestawić na Zero Waste, ja tymczasem pracuje nad Less Waste.

Less Waste – mniej śmieci!!!
Zapraszam do kolejnego wpisu.

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!