Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Tam, gdzie Ołobok wpada do Prosny | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Tam, gdzie Ołobok wpada do Prosny

Nigdy wcześniej nie zatrzymywałam się w tej wsi, ale nazwę znałam. Dzięki wycieczce jaką zorganizowało Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wlkp, odkryłam Sławin w Gminie Sieroszewice. To jedna z najmniejszych wsi tej gminy, licząca 263 mieszkańców a zarazem wieś bardzo urokliwa. Przeważa krajobraz rolniczy: pola, łąki, lasy i gospodarstwa rolnicze w dziwny sposób rozstrzelone.
Sławin leży nad rzeką Ołobok. Najstarsza część wsi leży przy ujściu Gniłej Baryczy (Baryczki) do Ołoboku, a druga przy ujściu Ołoboku do Prosny. W tym blogowym wpisie chciałabym przybliżyć tą drugą część, przy adresie Sławin 28-29. Znajduje się tutaj stary młyn wodny.

IMG_1223

Sławiński młyn wodny (Wassermühle) zbudowano w 1929 roku. Początkowo posiadał napęd turbinowy, a po wojnie użytkowany był jako młyn wodny aż do 1978 roku. Dziś jest w prywatnych rękach. Na zdjęciach tuż za młynem widoczny jest betonowy most na Ołoboku i ostatnie metry tej rzeki. Docieramy do ujścia rzeki Ołobok do Prosny, na wysokości 110 m n.p.m. Kawałek dalej znajduje się najniżej położony punkt Gminy Sieroszewice 109,5 m n.p.m.

 

IMG_1238

IMG_9507

Prosna to najdłuższy lewy dopływ Warty i jednocześnie największa rzeka południowej Wielkopolski. Aby znaleźć się na rozwidleniu widocznym na zdjęciu, musimy przejść przez działkę Państwa Lubryków i ich gospodarstwo agroturystyczne „Pod Bocianem”. Świetnie usytuowane, z dala od trasy głównej, wśród łąk i drzew dorzecza Prosny. Miejsce niezwykle ciche, będące odskocznią od życia codziennego, raj dla wędkarzy, kajakarzy, ornitologów, miłośników przyrody.

 

IMG_9503

IMG_9491

IMG_9502

IMG_9489

IMG_9490

IMG_9484

IMG_9486
W prześlicznym budynku rekreacyjno – wypoczynkowym, urządzonym w góralskim stylu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Od bilarda, stołu do tenisa, kącika komputerowego, małej biblioteczki, kącika z TV, sauny, małej siłowni po przestrzeń z zabawkami dla najmłodszych. Na zewnątrz działka z dwóch stron otoczona jest rzekami, do dyspozycji gości są kajaki, boisko do siatkówki plażowej oraz sporo miejsca do grilowania.

Budynek główny to część noclegowa. Do dyspozycji gości znajdują się 4 kameralne pokoje, łazienki oraz kuchnia.

IMG_9496

IMG_9500

IMG_9498

IMG_9497

 

IMG_9494

Świetne miejsce! Tak swojsko, miło i smacznie!

 

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!