Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Urokliwa Szwajcaria Saksońska | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Urokliwa Szwajcaria Saksońska

Szwajcaria Saksońska to przepiękny region położony w Niemczech, tuż przy granicy z Czechami i około 60 kilometrów od granicy z Polską. To obszar Saksonii, ale dlaczego szwajcarskiej? Otóż nazwa ta pojawiła się około 1790 roku w literaturze, oznaczając perłę. Dzięki szwajcarskiemu artyście Adrianowi Zinggowi oraz jego kolegom studiującym w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie została rozpropagowana. Wędrując po Górach Połabskich malowali tamtejsze krajobrazy i reklamowali region, który stawał się coraz bardziej popularny i na stałe nazwany Szwajcarią Saksońską.
W 1956 roku obszar ten objęto ochroną krajobrazową a w 1990 roku około 9tyś hektarów utworzyło Narodowy Park Saskiej Szwajcarii. Miałam okazję pospacerować po parku i udać się do najsłynniejszego miejsca o nazwie Bastei. Rezerwat Przyrody Bastei jest dzisiaj częścią Parku Narodowego, ale Bastei to przede wszystkim skała położona nad rzeką Łabą i wznosząca się 193 m od poziomu rzeki.

Saksonia Niemcy Bastei

Góry Połabskie Bastei Niemcy Saksonia

Rezerwat Bastei  Saksonia

Góry Połabskie Rezerwat Bastei
Góry Połabskie Saksonia

Na tylnym planie zdjęcia, we mgle albo raczej w mżawce, padającej cały dzień pojawia się spłaszczone wzgórze o nazwie „Lilienstein”. Jest to góra stołowa o wysokości 415 m. n.p.m., która poddawana jest ciągłej erozji. Bardzo przypomina mi Szczeliniec w Polsce. Na Lilienstein można się również wspinać, jak na większość skał w Górach Połabskich. W tej okolicy znajduje się ponad 1000 wież skalnych zapraszających do wspinaczki.
Po rzece Łabie pływają statki wycieczkowe, które mają swoje przystanie w pobliskich miasteczkach. Można wybrać się w rejs starymi parostatkami, dziś zmodernizowanymi z Bad Schandau do miasteczka Decin. My mieliśmy okazję z góry obserwować statek Łabę, okolice i świetnie skomunikowany region.
Idąc wyznaczoną w parku trasą dochodzimy do słynnego mostu widocznego już w oddali, z bocznego punktu widokowego na Ferdinandstein. Most ma 76 metrów długości, zbudowano go w 1851 roku i unosi się nad wąwozem Mordertelle. Po środku mostu przylega do niego formacja skalna o nazwie „Steinschleuder”. Na samym moście jest zawsze tłoczno, a na indywidualne zdjęcia w sezonie raczej nie ma szans.

Góry Połabskie Saksonia

Saksonia Łaba

Góry Połabskie Saksonia

Góry Połabskie Saksonia Niemcy

Góry Połabskie Bastei

Góry Połabskie Saksonia

Urokliwy rejon Szwajcarii Saksońskiej urzekł mnie, mimo, iż zobaczyłam jego namiastkę. A tuż obok znajduje się Czeska Szwajcaria, nie wspominając o naszych pięknych formacjach skalnych w Sudetach. Można tu robić weekendowe wypady, wystarczą chęci bo np. z Wrocławia to około 3,5 godziny drogi. Ciekawostką jest to, iż znajdujący się tutaj rodzaj skały – piaskowiec ciosowy o doskonałej jakości, wykorzystywany był do budowy Zwingera w Dreźnie, Opery Sempera, opery w Lipsku, ratusza w Antwerpii, królewskiego zamku w Kopenhadze oraz Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Wspaniała jakość piaskowca określana była „marmurem saksońskim”, znanym w całej Europie.

Bibliografia:

Notatki z wycieczki

Broszura pt: „Góry Połabskie z Parkiem Narodowym Saskiej Szwajcarii”

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!