Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Szlak Zamków Piastowskich - Ruiny Zamku w Bolkowie | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Szlak Zamków Piastowskich – Ruiny Zamku w Bolkowie

Ruiny zamku w Bolkowie zwiedzałam dwukrotnie w dość ekstremalnych warunkach pogodowych. Latem podczas 40 stopniowego upału i zimą, na początku 2015 roku, przy zimnym orkanowym wietrze, dochodzącym w porywach do 80- 90 km/h. Dobrze zachowane ruiny, wyeksponowana historia oraz przystępność dla turystów, przyciągają jak magnes niezależnie od pogody. To miejsce, które służyło jako plan filmowy do filmu fantastycznego „Wiedźmin” i „Tajemniczej Twierdzy Szyfrów” według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego.

Bolków to miejscowość, która znajduje się przy trasie DK 5 jadąc z Wrocławia przez Strzegom w kierunku Jeleniej Góry. Aby zobaczyć zamek musimy wjechać do centrum Bolkowa. Jeśli wyjedziemy na trasę DK3/E65 do Jeleniej Góry zobaczymy ruiny zamku na wzgórzu już tylko w tylnym lusterku. Oczywiście bez możliwości szybkiego zawrócenia, z uwagi na dość duży ruch i kręty odcinek tej trasy.

IMG_6928

Zamek w Bolkowie leży na 146 km odcinku Szlaku Zamków Piastowskich, który przebiega przez województwo dolnośląskie. Zamki i ruiny zamków to jedne z najstarszych, zachowanych obiektów budowanych w czasach tworzenia się Państwa Polskiego. Należy do nich 15 zamków i grodów piastowskich, między innymi: Zamek Grodno, Zamek Książ, Zamek Świny, Zamek w Bolkowie, Zamek Bolczów, Zamek Wleń oraz Zamek Grodziec.
Za panowania książąt z dynastii Piastów, obszary te należały do historycznej krainy zwanej Śląskiem. Latami toczono o nie walki zbrojne, wielokrotnie ziemie te przechodziły we władanie książąt polskich i czeskich.

Historia Zamku w Bolkowie sięga pierwszej połowy XIII wieku, gdzie najpierw istniało podgrodzie. Pierwsza wzmianka o budowie zamku pochodzi z 1277 roku z inicjatywy księcia legnickiego Bolesława II Łysego, zwanego Rogatką. Ale powstanie zamku w latach 1277-93 przypisuje się jego synowi Bolkowi I. Za jego panowania zamek został otoczony murami obronnymi, systemem bram, wzniesiono budynki mieszkalne oraz wieżę dziobową.
Przez lata oblegany, szturmowany podczas wojen przez wojska czeskie i husyckie, został dopiero wzięty szturmem w roku 1463 przez Króla Czeskiego Jerzego z Podjebradu. W czasie wojny trzydziestoletniej ze Szwedami znów zamek wielokrotnie oblegano. Ostatecznie zamek zdobyto w 1646 roku, podczas ostrzału artyleryjskiego oddano ponad 1800 strzałów.
Zniszczony i opuszczony zamek stawał się ruiną. Dwukrotnie trafiony piorunem utracił w pożarze wieżyczkę i pomieszczenia mieszkalne. W latach dwudziestych XX wieku postanowiono zamek odbudować, utworzono muzeum i schronisko młodzieżowe, przeprowadzono remonty części murów zewnętrznych i wewnętrznych. Dlatego wiele miejsc na zamku to dosztukowane cegłą elementy lub oblepione brzydkim tynkiem. Jednak dzięki temu można zamek można spokojnie zwiedzać i wyobrazić w pełni okazałości.

IMG_6858

 

IMG_6868

IMG_6885

IMG_6889

W styczniu 2015 roku zwiedziłam zamek wraz z muzeum wchodząc bez biletów wstępu. Jednak w sezonie należy wykupić bilet w cenie 7 zł za osobę dorosłą i 4 zł za dziecko. Dogodny parking tuż pod zamkiem to koszt 2 zł w sezonie i poza. Koszty i wszelkie informacje o godzinach otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie internetowej muzeum TUTAJ. Przy tworzeniu tego wpisu również posiłkowałam się tą stroną.

Co można zwiedzać na zamku?
Wieża dziobowa to jedyna zachowana tego typu budowla w Polsce. Dziobem skierowana na południe skąd spodziewano się największego zagrożenia, miała powodować ześlizgiwanie się pocisków po jej murach. Wieża ma wysokość 25 metrów i można ją zwiedzać wspinając się po krętych, drewnianych i kamiennych schodach.IMG_6859

IMG_6894

IMG_6911

IMG_6900

IMG_6910

IMG_6903

Loch głodowy znajduje się dolnej części wieży, głęboki na 10 metrów, otoczony 4,5 murem. Do jego wnętrza można dostać się tylko od góry, czyli otwór w stropie. Na szczęście niedostępny dla zwykłych turystów.

IMG_6892

Dziedziniec Główny to miejsce, na którym znajdziemy się po przejściu bramy i murów wewnętrznych. W prawo udajemy się na wieżę, a po lewej na dziedzińcu znajduje się dawna cysterna, studnia, kuźnia i wejście do muzeum.

IMG_6920

IMG_6888

IMG_6887

Muzeum – obecnie Muzeum Zamek Bolków jest Oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W Domu Niewiast znajduje się część wystawiennicza. Skromna ekspozycja zawiera modele warowni sudeckich, kilka rycin, tablice opisujące historię zamku, kopie dawnego uzbrojenia, malowideł, a wśród nich drzewo genealogiczne Piastów.

IMG_6881

W kalendarzu imprez:
Castle Party – odbywający się w lipcu kilkudniowy festiwal mrocznej muzyki. Dominuje gotycki rock, muzyka elektro i industrial. Słucha ich publiczność z całego świata przystrojona w skóry, atłasy, czerń, czerwień i purpurę, w przebraniach zombi, wampirów, mrocznych rycerzy. Podczas trwania festiwalu nie jest możliwe zwiedzanie zamku. Udział w festiwalu to koszt 150-250 zł

Piknik Rycerski – impreza wrześniowa, ukazująca obyczajowość, kulturę i uzbrojenie z XVII wieku. Odbywają się wówczas musztry strzeleckie, turnieje łucznicze i szermiercze, a także warsztaty tańca.

 

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!