Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Święty Marino, ten z San Marino | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Święty Marino, ten z San Marino

San Marino to jedno z najmniejszych państw w Europie. Skąd wzięła się taka nazwa i takie państwo w samym sercu Włoch? Legenda głosi, iż w IV wieku naszej ery na Wzgórze Tytana dotarł młody kamieniarz z jednej z wysp Dalmacji, o nazwie Abre. Na imię miał Marino.

Uciekł ze swojego kraju przed prześladowaniami chrześcijan, które zapoczątkował cesarz Dioklecjan. Marino początkowo pracował przy budowie portu w Rimini. Prześladowany Edyktami cesarza Dioklecjana schronił się na Wzgórzu Tytana (Monte Titano) w obecnym San Marino. Tu osiadł w celi pustelniczej i stworzył wraz z innymi braćmi wspólnotę chrześcijańską. W międzyczasie, biskup z Rimini Gaudenzio podniósł Marino do godności diakona. Wzgórze Tytana otrzymał w darze od niewiasty o imieniu Donna Felicissima, patrycjuszki rzymskiej. Nie znane nam jest dokładnie życie i przyczyna śmierci Marino, którą datuje się na około 375 rok.

W krypcie kościoła Świętego Pawła, tuż obok Bazyliki przechowywane były szczątki św. Marino, aż do 1713 roku. Wraz ze śmiercią Marino wspólnota, którą wokół siebie zgromadził nie zniknęła, lecz zorganizowała własne życie opierając się na ostatnich słowach Świętego: „Uwalniam Was od innych ludzi”

San Marino

San Marino Bazylika

Bazylika San Marino

W Kościele Parafialnym ołtarz przyozdobiony jest marmurową statuą świętego Marino. Pod ołtarzem przechowywana jest część relikwii a czaszka w Świętym Relikwiarzu, wykonanym ze złota i srebra z 1601 roku. Popiersie relikwiarza znajduje się po prawej stronie ołtarza.

W San Marino, w wielu miejscach znajdują się rzeźby, malowidła z postacią Świętego Marino, założyciela miasta.

Św. Marino San Marino

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!