Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Spacer po starym Wrocławiu | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Spacer po starym Wrocławiu

Spacerując po Wrocławiu staram się zawsze odkrywać w nim coś nowego i zwiedzić miejsca, w których jeszcze nigdy nie byłam. Jednak za każdym razem rozpoczynam zwiedzanie od jego najstarszej części – Ostrowa Tumskiego. W tym miejscu w IX wieku osiedliło się plemię Ślężan, następnie powstał gród książęcy i podgrodzie, a w 1000 roku Bolesław Chrobry zbudował katedrę i założył biskupstwo. Idąc od strony Muzeum Narodowego można dotrzeć tam przechodząc przez Most Pokoju, trzymając się lewej strony lub Bulwarem Dunikowskiego, obecnie częściowo remontowanym. Spacerując niewielkim parkiem wzdłuż Odry podziwiamy roztaczające się piękne widoki na Ostrów Tumski, nazywany perłą Wrocławia. Znajduje się tu 5 kościołów, piękne i ciche zaułki oraz brukowane uliczki z latarniami gazowymi. Ostrów to po staropolsku wyspa, a Tum to świątynia. Wyspa kiedyś była wyłączną własnością Kościoła, a dopiero kiedy Śląsk dostał się pod panowanie króla Pruskiego zasypano odnogę Odry i wyspę włączono do fortyfikacji miejskich. Najcenniejszym zabytkiem sakralnej architektury na Ostrowie Tumskim jest Katedra św.Jana Chrzciciela. Obecna, gotycka budowla, poprzedzona została przez trzy wcześniejsze budowle, wszystkie zniszczone. Od II wojny światowej katedra jest odbudowywana i restaurowana. Wewnątrz można podziwiać piękną ambonę, ołtarz oraz witraże i cudowny obraz Matki Boskiej. Na umieszczony w północnej wieży taras widokowy można wjechać windą i podziwiać z niego panoramę Wrocławia.

IMG_5868

IMG_5859

IMG_5559

Za katedrą znajduje się Plac Katedralny, na którym w 2000 roku ustawiono kolumnę Chrystusa Króla, celem uczczenia rocznicy dwóch tysięcy lat istnienia chrześcijaństwa.

IMG_5556

Opuszczając Ostrów Tumski przechodzimy przez Most Tumski, potocznie nazywanym Mostem Zakochanych lub Katedralnym. Na nim zakochane pary wyznają sobie miłość, zapinają kłódkę na przęsłach mostu, a kluczyk wrzucają do rzeki. Ciężki most z kłódkami stał się atrakcją turystyczną, również we Wrocławiu, bo widziałam już takie w innych miastach.

IMG_5549

IMG_1272

IMG_5554
Schodząc z mostu, wchodzimy na Wyspę Piasek z Kościołem Najświętszej Marii Panny na Piasku. Tutaj również znajduje się przystań dla statków wycieczkowych, pływających po Odrze i miejsce odpoczynku z pięknym widokiem na Odrę.

IMG_5873Kierując się w stronę Rynku, przechodzimy przez Most Piaskowy, mijamy Halę Targową i idąc ulicą Grodzką spoglądamy na Tamkę i Bibliotekę Ossolineum. Następnie skręcamy w lewo i wchodzimy na ulicę Szewską.

IMG_5871

IMG_5875

IMG_5882

Ulica Szewska to ulica o średniowiecznym rodowodzie, powstała w XIII wieku. Jej nazwa pochodzi z nieco późniejszego okresu i prawdopodobnie wskazuje na świadczone tu usługi szewskie. Dziś znajduje się na niej wiele zabytkowych kamienic oraz siedziby Instytutu Etnologii, Kulturoznawstwa, Historii, Historii Sztuki oraz Archeologii, a także Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. To wąska uliczka przeznaczona dla ruchu pieszego, jednak z torowiskiem tramwajowym.

 

IMG_5884

IMG_5885

IMG_1214

Na ulicy Szewskiej, po wschodniej stronie znajduje się również Katedra Św. Marii Magdaleny. Powstała latach 1150-1175, uchodzi za najkunsztowniejszy zabytek sztuki romańskiej w Europie. Na jednym z wewnętrznych łuków podtrzymywanych przez 8 kolumn, przedstawione są sceny z życia Matki Boskiej i Chrystusa. Po zniszczeniach wojennych katedra utraciła hełmy wież, dach nawy, a wybuch miny pod koniec II wojny światowej mocno uszkodził jedną z wież. Na przełomie 1960-70 odremontowano ją i jest dostępna dla zwiedzających wraz z Mostkiem Pokutnic. Całkiem niedawno rozpoczęły się kolejne prace remontowe wież, które ostatecznie zostaną nakryte hełmami. Obecnie jest to katedra diecezji wrocławskiej Kościoła Polskokatolickiego.

IMG_5478

Wrocław w pigułce2Szczególnie polecam wejście na jedną z wież katedry. Znajduje się tam łączący obie wieże mostek, zwany Mostkiem Pokutnic. Odbudowany w 2001 roku mostek jest atrakcją turystyczną. Według legendy, niegdyś słyszano dochodzące z góry kobiece głosy i jęki. Dlatego matki zaczęły straszyć swoje krnąbrne córki, którym nie spieszyło się do pójścia za mąż, pokutującymi na mostku dziewczętami. Wolały one zamiast obowiązków gospodyń domowych zabawę i beztroski żywot. Hmm…

IMG_6057Tuż przy katedrze znajduje się malownicza uliczka o nazwie Kurzy Targ, dawniej Ptasi Targ. Uliczka łączy ulicę Szewską z Rynkiem. Została wytyczona również w XIII wieku i  związana była z handlem ulicznym. Handlowano tu drobiem, dziczyzną, mlekiem, warzywami i owocami, a w późniejszym okresie drewniakami, pantoflami, garnkami i innymi wytworami. Mieścił się tu złotnik, krawiec, szklarz i apteka, która działała nieprzerwanie od drugiej połowy XIII wieku do 1951 roku, choć istniała pod różnymi nazwami.

IMG_5901Sercem wrocławskiego Starego Miasta jest Rynek. Na środku Rynku stoi Ratusz. Wzniesiony został pod koniec XIII wieku jako parterowy budynek z cegły, z wysokim dachem i 15-metrową wieżą. Większość pomieszczeń ratusza służyło jako kramy kupieckie, a jedynie w wielkiej sali na parterze miały miejsce posiedzenia mieszczan. Po wielu przebudowach na przestrzeni wieków, łączy w sobie cechy gotyku i renesansu. Warto zwrócić uwagę na umieszczony w 1580 roku na Ratuszu zegar astronomiczny z jedną wskazówką i słońcem w centrum tarczy. W latach  1860 -1863 wzniesiono Nowy Ratusz, który obecnie jest siedzibą Prezydenta Miasta Wrocławia.  Po II wojnie zniszczony Ratusz odbudowano i zaadoptowano na potrzeby muzealne. Dziś w Ratuszu znajduje się Muzeum Miejskie.

IMG_6058Ratusz otoczony jest zabytkowymi kamieniczkami. Każda strona Rynku ma swoją nazwę. I tak, wschodnia część Rynku nazywana jest stroną Zielonej Rury. Zachodnia, to strona Siedmiu Elektronów, południowa to strona Złotego Pucharu, a północna to Targ Łakoci. Na Rynku warto jednak zatrzymać się na dłużej, dlatego poświęcę tym kamieniczkom osobny wpis.

IMG_5523

IMG_5932

Warto zwrócić uwagę na umieszczone w różnych częściach miasta tablice z reprodukcjami archiwalnych zdjęć Wrocławia z 1945 roku. Pokazują one przyjeżdżającym do miasta turystom skalę zniszczeń doznanych podczas  II wojny światowej i ogromu wysiłku włożonego w odbudowę miasta. W ten sposób można porównać zdjęcie z obrazem współczesnym danego miejsca.

IMG_1223

Na północno zachodnim narożniku Rynku Głównego, na skrzyżowaniu ulic Św. Mikołaja i Odrzańskiej znajdują się słynne kamieniczki „Jaś” to mniejsza kamieniczka i „Małgosia”, większa. Są one połączone barokową bramą z 1782 roku. Kamieniczki były siedzibą służb kościelnych, przy Kościele Garnizonowym.

IMG_5924

W murach Ratusza gościli najważniejsi światowi przywódcy, monarchowie, duchowni oraz artyści. W jego podziemiach znajduje się jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie –  Piwnica Świdnicka. Średniowieczne źródła wspominają o niej już w 1275 roku. Jej nazwa pochodzi od podawanego tu piwa, sprowadzanego z dolnośląskiego miasta Świdnicy. Zgodnie z ówczesnym prawem, piwa wytwarzane poza Wrocławiem można było podawać jedynie w pozostających pod kontrolą rady miasta piwnicach ratuszowych.

IMG_5987

IMG_5993

IMG_5991

Piwnica obecnie zajmuje 1700 m², z czego około 900 m² zajmuje dziewięć sal restauracyjnych. Wejście do Piwnicy znajduje się z południowej strony budynku Ratusza, tam gdzie Rynek łączy się z ulicą Świdnicką. Napis na jednej ze ścian piwnicy głosi:

 

Kto nie był w Piwnicy Świdnickiej, ten nie był we Wrocławiu

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!