Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Śliwkowa "nutella" | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Śliwkowa „nutella”

Lato i wakacje to najlepszy czas na przygotowanie przetworów. Zawsze robiła je moja mama, a od jakiegoś czasu robię je samodzielnie. Bogactwo „naszych” ogrodów, czyli ogrodów mojej rodziny lub sąsiadów, pozwala ponieść się fantazji. Jeśli Was mocno poniesie, urobicie się po pachy, ale satysfakcja gwarantowana! Przetwory owocowe i warzywne to nie tylko zapełnianie półek zapasami na zimę, ale to przede wszystkim zatrzymanie lata w słoiku. Aż miło i przyjemnie sięga się po nie podczas zimowej zawieruchy, kiedy tak bardzo brakuje nam smaków rodzimych owoców i warzyw. Jak wiadomo, najbardziej lubię owoce, słodycze i słodkości, wiec w tym wpisie podam przepis na śliwkową „nutellę”.

ŚLIWKOWA „NUTELLA”
Składniki:
4kg śliwek węgierek,
2 kg cukru,
150g kakao

ha, ha … koniec składników, czas wziąć się do pracy!

Przygotowanie:
Śliwki oczywiście umyć porządnie, wypestkować i wrzucić do garnka z grubym dnem. Włączyć i na małym ogniu gotować bez przykrycia około 1-3 godzin. Śliwki puszczą sok, więc woda musi odpowiednio wyparować. Można gotowanie rozciągnąć na dwa dni, czyli np. godzinkę jednego dnia, wyłączyć i następnego znów uruchomić na 2 godzinki. Podczas tych godzinek nie trzeba stać przy garnku. Jednak należy być czujnym i od czasu do czasu śliwki wymieszać. Im mniej soku, tym szybciej możemy je przypalić. Kiedy się wystudzą, blenderem trzeba je zmiksować, zasypać cukrem, wymieszać, a na końcu dodać kakao i znów wymieszać. Na chwilę podłączyć do zagotowania, ale mieszając i nie odchodząc już od garnka. Słodki zapach rozniesie się po całym mieszkaniu i okolicy. Gotową nutellę można gorącą wkładać do słoików i zakręcać lub jak dawniej gospodynie jeszcze w garnku zagotowywały słoiki, aby szczelnie się zamknęły. Nutellę lubią dzieci, więc dzięki małej sztuczce możemy przemycić konfiturę śliwkową. Mój syn ją uwielbia, uwielbia też wszelkie owoce i przetwory! Nutellę podajemy do kanapek i naleśników. Polecam!

IMG_4625

IMG_4631

IMG_4674

IMG_4682

IMG_4703

IMG_4705

IMG_4707

IMG_4717

IMG_4762

SMACZNEGO!!!

 

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!