Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim

Jeszcze całkiem niedawno odwiedzałam schronisko dla zwierząt na ul. Lotniczej. Ciasne, smutne, przepełnione i beznadziejne. Od kilku lat mamy nowe schronisko większe, czyste, otoczone zielenią z nowoczesną bazą, które znajduje się na ulicy Pruślińskiej 3, ale uwaga w Wysocku Wielkim, na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski.

Dojazd do niego jest bardzo prosty, można rowerem lub samochodem. Od strony Koziego Borku lub przez Pruślin. Będąc w Pruślinie skręcamy w ulicę Środkową i jadąc prosto obok kapliczki, wjeżdżamy prosto w ulicę Pruślińską. Drogą szutrową prowadzącą na wzniesienie dotrzemy do schroniska. Bardzo pomocne są rozmieszczone znaki, wskazujące na lokalizację schroniska.

IMG_4334

IMG_4341

W opiece nad psami pomaga grupa wolontariuszy. Pomaga i współpracuje z nim Ostrowskie Stowarzyszenie Miłośników Zwierząt. Schronisko wspomagane jest przez dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli z terenu podlegających gmin, które organizują różnego rodzaju zbiórki. Ale przede wszystkim finansowane jest z budżetu miast i gmin podlegających pod nie, takich jak Miasto Ostrów, Gmina Ostrów, Przygodzice, Sośnie, Sieroszewice oraz Miasto i Gmina Odolanów, Raszków oraz Nowe Skalmierzyce.
Każdy z nas może pomóc schronisku. Pamiętajmy, że zbliża się zima, więc jeśli mamy zbędne koce, stare ręczniki, kołdry bez puchu można je tam zawieźć lub skontaktować się ze mną.

IMG_4339

IMG_4338

Schronisko to dom dla niechcianych i zagubionych zwierząt. Tu mają swoje nowe miejsce, czasem nowe imiona, nowych przyjaciół, z którymi dzielą ten sam los, ale przede wszystkim tu mają godną opiekę. Są regularnie karmione, kąpane, mają opiekę weterynaryjną, są czasem rozpieszczane i wychodzą na spacery. Każde zwierzę, a jest ich tu sporo, ma swoją smutną historię. I mimo, iż znana i rozpowszechniona jest adopcja zwierząt, ciągle wolimy kupować nowe zwierzątka. Traktując je jak maskotki dla swoich dzieci. Niejednokrotnie widziałam w mieście dzieci kopiące swoje psy, krzyczące na nie lub koty przywiązane na smyczy do balkonu. Dorośli nie reagują. Smutne. Zwierzęta to żywe istoty, czują tak jak i my.

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Ta oczywista, zdawałoby się, prawda zawarta w 1 artykule Ustawy o ochronie zwierząt, nie zawsze jest respektowana w naszym konsumpcyjnym świecie.

IMG_4399

IMG_4407

IMG_4408

Osiek, to piesek, którego tym razem wyprowadziliśmy na spacer. Starszy kundelek, bardzo spokojny i lubiący zabawę. Podobno jeszcze niedawno był wynoszony z kojca, a dziś wychodzi już sam. Z początku nieufny, opuścił bramę schroniska i udał się na spacer. Z kimś kogo zupełnie nie znał, powoli zaznaczając teren wparował w trawę i obwąchiwał płot, tylko z drugiej strony schroniska. Był dumny, że to właśnie on jest dziś na spacerze, a nie jego koledzy. Jednak każdy z nas może zafundować tym psom taką frajdę. Każdy może wyprowadzić jakiegoś pieska na spacer. Polecam!

Archiwa

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!