San Marino to ziemia wolności

Republika San Marino znajduje się w północno – wschodniej części Włoch. Bardzo blisko wybrzeża Adriatyku, które jest widoczne gołym okiem z murów miasta. Ta bliskość zapewnia łagodny klimat a zieleń oczarowuje. Spędzając ubiegłoroczne wakacje w zatłoczonym Rimini przenieśliśmy się „na chwilę” do antycznej ziemi wolności. Z samego Rimini dojazd jest bardzo prosty a odległość to 22 kilometry.

San Marino

San Marino
Byłam już w San Marino 20 lat temu i mogłabym tu wracać co roku. Widoki wspaniałe, przyjaźnie nastawieni mieszkańcy, czyste powietrze, soczysta zieleń wyrastająca z każdego kawałka gleby między starymi murami. Do tego ciepłe promienie słońca i wiatr we włosach. Bajecznie i miło, a romantyczką nie jestem bliżej mi do realistki, dlatego podziwiam tutejsze pokojowe nastawienie i życzliwość ludzką.
Jadąc do San Marino, kierowaliśmy się na wapienną Górę Tytana- Monte Titano, wznoszącą się na wysokość 739m n.p.m. Mijając granicę z Włochami, niezauważalną granicę, wspinaliśmy się serpentynami do parkingu samochodowego oraz dla autokarów. Tuż przy parkingu można zrealizować zakupy w strefie bezcłowej lub z typowo włoskimi specjalnościami.

Wyżej w mieście samochodów praktycznie brak, a turyści przemieszczają się pieszo. Co jakiś czas widziałam stacje kolejki linowej, jednak przy takiej ilości Przez bramę św.Franciszka (Porta San Francesco) weszliśmy do tej najcenniejszej części miasteczka. Bramę wybudowano w 1361 roku ale po latach radykalnie ją zmieniono, jednak do dziś pod sklepieniem bramy istnieje nagrobek, przypominający o surowych karach dla tych, którzy próbowali wejść do miasta z bronią. Ku mojemu zaskoczeniu, dziś w samym mieście spotykamy sporo sklepów z bronią i militariami.

San Marino

San Marino
Państwo i miasto San Marino położone jest na wzgórzach, które okalają przecudowne pagórki. Bardzo przypadło mi do gustu to sformułowanie „Antyczna ziemia wolności”. San Marino jest wolnym, najstarszym państwem świata, nigdy nie zdobyta. Nazywana też „jaskinią liberałów”, gdzie znajdowali schronienie i opiekę wygnańcy, żołnierze strudzeni walkami, a przykładem był słynny generał Garibaldi i jego wojsko. Sam NAPOLEON Bonaparte pełen podziwu dla godności tego małego narodu, wypowiedział słowa: „Należy zachować San Marino jako przykład wolności”. Napoleonem III jako cesarz Francji wsparła to państwo w najtrudniejszym momencie w 1854 roku, gdy Rząd Papieski nakazał Księciu Toskanii zbrojne zajęcie San Marino. W ten sposób zażegnano niebezpieczeństwo i do ataku nie doszło.
Miasto San Marino było ufortyfikowane i chronione trzema pasami murów obronnych, budowanych na przestrzeni wieków. Pierwszy krąg Guaita rozciągał się po zewnętrznej części miasta, a pomiędzy znajdowały się cysterny zbierające deszczówkę. Drugi krąg pochodzi z XIII i XIV wieku, a trzeci ukończono w 1549 roku. Jednak najważniejsza część San Marino to 3 wieże, Pałac rządowy ze Statuą Wolności, Kościół Parafialny, duża ilość muzeów, galerii oraz pomników.

 

 

Archiwa

Kalendarz

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
« Lip    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!