Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Ogród zoologiczno - botaniczny Wilhelma | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Ogród zoologiczno – botaniczny Wilhelma

Ogród zoologiczno – botaniczny w Stuttgarcie to potężny ogród mieszczący się na 30 hektarach a w przeliczeniu zajmujący obszar 40 boisk do piłki nożnej. Z tablic informacyjnych wyczytałam, że w ogrodzie znajduje się 11tyś zwierząt, 1200 gatunków, dlatego jest najbardziej różnorodnym ogrodem nie tylko w Niemczech, ale i na świecie. Do tego dochodzi 7 tysięcy odmian roślin. Nie mogłam tu nie przyjechać.

Wspaniałe miejsce aby spędzić tu cały dzień i z pewnością wszyscy wyjdą stąd zmęczeni i zachwyceni. W lipcu 2015 roku bilety kosztowały sporo bo 16,00 Euro dla osób dorosłych i 8,00 Euro dla dzieci, dlatego warto pobyć tam dłużej, aby za jednym wejściem jak najwięcej zobaczyć. Ogród znajduje się 20 min drogi tramwajem U14 z centrum miasta. Wysiąść  należy na przystanku o tej samej nazwie Wilhelma, który znajduje się przy Nekartalstrasse, nad rzeką Neckar.

Przy samym wejściu, oprócz kuszącego sklepu z pamiątkami, których unikam jak ognia po prawej stronie znajdziemy wybieg z kangurami. Wokół znajduje się otwarta przestrzeń dla ptactwa fruwającego, a także idąc dalej brodzącego jak flamingi, kormorany, pelikany, czaple i inne, których nierozpoznałam. Dotarliśmy do basenu z fokami i ogromnego terrarium. Na dłużej zatrzymały nas foki, dają pokaz swoich umiejętności w zabawach i w wyścigach za piłką.

Ogród Botaniczny Wilchelma Niemcy

Ogród Botaniczny Wilchelma Stuttgart

Pelikany na wyciągnięcie ręki

Ogród Botaniczny Wilchelma

Ogród Botaniczny Wilchelma

Ogród Zoologiczny Wilchelma

Dalej dotarliśmy do ogrodu botanicznego, obsadzonego roślinami egzotycznymi z oczkami wodnymi i roślinami wodnymi. Ta część nazywa się Maurischer Garten, określane jako serce Wilhelmy. Król Wilhelm I nakazał w 1837 roku swojemu architektowi zaprojektować swój ogród królewski w stylu mauretańskim. Wszystko w orientalno- islamskim stylu. Z alejkami i historycznymi latarniami ulicznymi, altanami, rzeźbami, fontannami. Jedną z atrakcji ogrodu jest Flűstergalerie, czyli galeria szeptów, jeśli tak można przetłumaczyć ta nazwę z języka niemieckiego. Fenomen tego miejsca polega na rozchodzeniu się dźwięku. Tutaj może dwóch rozmówców na dystansie ok.30-40 metrów rozmawiać ze sobą normalnym tonem i rozumieć każde słowo.

Ogród Botaniczny Wilchelma

Oprócz wybiegów dla słoni, żyraf, niedźwiedzi, małp człekokształtnych znajduje się tu hala dla krokodyli, Insektarium, Akwarium, palmiarnia i wiele innych miejsc łącznie z Wilhelmaschule.  Szkołą Wilhelma, gdzie odbywają się zajęcia dla dzieci i studentów, fascynatów zoologia, botaniką i ekologią.

Ogród Botaniczno Zoologiczny Wilchelma

Wilchelma Stuttgart

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!