Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Makarska jako centrum wakacyjnej beztroski | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Makarska jako centrum wakacyjnej beztroski

Miasto Makarska leży w środkowej części Chorwacji, ta część również nazywana jest Dalmacją. Z pewnością nie można się tu nudzić. Jednak cały wachlarz wakacyjnych atrakcji blado wypada na tle słodkiego lenistwa i beztroski. Większość urlopowiczów w tym miejscu ma wywalone na zwiedzanie, sporty wodne, rejsy, trekking, wspinaczkę górską, wycieczki itp. Oprócz dotarcia do Makarskiej, co jest największym wyzwaniem, najczęstszą aktywnością jest siedzenie lub robienie niczego. Krajobraz i widoki cudowne, woda wspaniała, krystaliczna i mieniąca się wszystkimi odcieniami zielonego oraz niebieskiego. Słońca pod dostatkiem, zadbane plaże a, że kamieniste to nawet lepiej. Plaże piaszczyste potrafią być uciążliwe, bo piasek wnika w każdy zakamarek naszego ciała i oblepia dosłownie wszystko. Tu, na kamieniach nie ma takich problemów. W ich szczelinach często kryją się kraby lub jeżowce, ale to żaden problem w odpowiednim obuwiu. Promenady z jedzeniem i piciem ciągną się wzdłuż wybrzeża i są na wyciągnięcie ręki. Mało tego, jedzenie potrafi przyjść lub podpłynąć od strony morza. Wszystko w zasięgu oka i dotyku.

Makarska

Makarska

Makarska

Makarska

W Makarskiej najważniejsze to kąpanie, plażowanie, konsumpcja i zabawa. A ta ostatnia trwa do białego rana. Dyskoteki ruszają krótko przed północą i wówczas zabawa z plaż, czy promenad przenosi się do klubów, ale tylko na chwilę, potem nastają powroty i znów jest hucznie. Często zabawa wybrzmiewa w języku polskim, disco polo jest na porządku dziennym. W pubie, w kawiarni, na plaży i na statku. Można poczuć się, jak w domu. Na wakacjach można nawet więcej, na przykład drzeć się wniebogłosy, bez ograniczeń. Tego typu zachowania podlane są większą dawką alkoholu, dlatego nie zawsze można tego słuchać, a o przyzwoitości nie wspomnę.

Wakacyjna beztroska często staje się wymarzonymi wakacjami, bo przecież komu chciałoby się męczyć w upale? Mnie się chciało i jakiejś niewielkiej części urlopowiczów chce się czasem wyjść z ramówki i odkryć coś więcej w Makarskiej i okolicach. Tam jest tak pięknie, że uważam za ogromną stratę wywozić z Dalmacji tylko opaleniznę ewentualnie huk w uszach i kaca.

Zachęcam wszystkich, którzy zachwycają się stolicą beztroski aby jeden lub dwa dni poświęcili na zobaczenie czegoś więcej. Odbili w bok od promenady, hałaśliwych skwerów, sklepików, straganów, restauracji i pubów.
Na beztrosce spędziłam niecałe dwa dni, bo jest to z pewnością jakiś odpoczynek szczególnie po podróży z Polski do Chorwacji. Woda morska, basen, leżaki sprawiły mi przyjemność chwilową ale resztą, którą tam zobaczyłam a w zasadzie odkryłam, nie mogłam się nacieszyć i wspominam do dziś.

Co warto zobaczyć i zrobić, będąc na wakacjach w Makarskiej?

Być może mógłby być to temat na kolejny wpis, ale po moim wstępie nikt nie otworzyłby kolejnego wpisu. Dlatego tutaj zrobiłam małą listę z podsumowaniem, w którym kierunku się udać.

  • Park Suma Osejava – wejście do parku znajduje się od strony portu, za Hotelem Osejava. Wspaniałe widoki na morze. Trekking 14 km, odrębny wpis zrobiłam w październiku 2018 – można klikać!
  • „Golgota” – sama to wzniesienie tak nazwałam, bo trzy krzyże na wzniesieniu, tylko tak mi się kojarzą. Trekking pod górę 8 km, fajna wyprawa, polecam tylko wcześnie rano lub wieczorem. Na trasie nie ma żadnego drzewa, aby się schronić przed słońcem.
  • Stare Miasto – stare centrum Makarskiej – zdjęcia na końcu tego wpisu, malownicze i piękne na tle Biokovo.
  • Półwysep St.Peter – to część, gdzie znajduje się latarnia morska i wejście do portu.
  • Rejs z Makarskiej na pobliskie wyspy HVAR i BRAĆ– całodniowy rejs z plażowaniem na cyplu Bol. Świetna propozycja! Na statku można też odpocząć a nawet się ponudzić. Opisałam tą wyprawę we wpisie z września 2018r.
  •  Wycieczki do Splitu i Trogiru – wycieczka fakultatywna, boska:-)

Niestety nie zaliczyłam masywu Biokovo, bo nie byłam przygotowana na trekking wysokogórski. Mogłam tam wjechać ale to zadanie wydawało mi się bardzo trudne z moim wszędobylskim wzrokiem wyłapującym dobre ujęcia. Słyszałam, że droga wiedzie na szczyt ale jest wąsko i niebezpiecznie, a upały, czy ulewy nie sprzyjają dobrej koncentracji. Mimo, że jestem dobrym kierowcą, odpuściłam.

Najstarsza część Makarskiej

Makarska

Makarska

Makarska

Makarska

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!