Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Kościół Nossa Senhora na wzgórzu Monte | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Kościół Nossa Senhora na wzgórzu Monte

Kościół w Monte, Igreja do Monte lub Kościół Nossa Senhora na wzgórzu Monte poświęcony jest Matce Bożej – Nossa Senhora do Monte, patronce Madery. To tutaj, u zarania historii kolonizacji, od 1470 roku gromadzili się mieszkańcy wyspy na modlitwę. Początkowo w małej pustelni, a następnie w kościele, który wzniesiono na miejscu pustelni. Kościół konsekrowano w 1747 roku, a w kolejnym roku uległ całkowitemu zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi, pozostały tylko ściany boczne. Odbudowany dominuje dziś nad budynkami stolicy Madery, Funchal. Śnieżnobiały kościół jest najliczniej odwiedzanym obiektem sakralnym na wyspie. W głównej kaplicy znajduje się figurka Najświętszej Marii Panny, kaplica boczna to kaplica Przenajświętszego Sakramentu oraz kaplica z grobowcem Karola I Habsburga – cesarza Austrii. Ostatniego z rodu Habsburgów rządzącego Świętym Cesarstwem Rzymskim, który zmarł tutaj na wygnaniu w 1922 roku. Cesarz został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 2004 roku i był to ostatni błogosławiony, którego Jan Paweł II wyniósł na ołtarze.
Nossa Senhora

Święto Matki Bożej na Wzgórzu Nossa Senhora do Monte obchodzone jest 15 sierpnia i przyciąga ono tysiące wiernych. Na górę Monte przybywają mieszkańcy z całej wyspy, turyści i emigranci, aby uczestniczyć w uroczystej mszy świętej z udziałem biskupa oraz procesji ze świecami wokół wzgórza. Do sanktuarium prowadzą 74 stopnie schodów wykonanych z czarnego bazaltu, kiedyś pokonywano je na kolanach ale dziś już coraz rzadziej. Maderczycy zanoszą Matce Bożej wszelkie swoje troski, obok Matki Bożej Fatimskiej czczą swoją Nossa Senhora do Monte, która objawiła się na Maderze.

Nossa Senhora

Nossa Senhora

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!