Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Kiedy i gdzie urodził się Chopin? | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Kiedy i gdzie urodził się Chopin?

„Mroźny luty powoli dobiegał końca, widać już było pierwsze oznaki wiosny. Hrabina spoglądając przez okno powozu, podziwiała mazowiecki krajobraz – rozległe pola, ciemne bory, a gdzieniegdzie niewielkie jeziorka. Wreszcie jej oczom ukazał się tak bliski sercu obraz – rząd wierzb, za nimi białe ściany dworku i widoczna w całości lewa oficyna, w której mieszkali Chopinowie. Pani Ludwika bardzo dbała o swoją posiadłość i zadowolona była z jej lokalizacji. Pobielany dwór z dwoma skrzydłami położony był pośród kasztanowców i lip, nad rzeką Utratą – w okolicy nadzwyczaj pięknej i malowniczej, w odległości 55 kilometrów od Warszawy.
W oknach Chopinów paliły się świece i panował ożywiony ruch. Służący poinformował panią domu, że nadszedł czas rozwiązania, więc hrabina pospieszyła do dziewczyny. Czuwała przy niej całą noc. We czwartek – 1 marca 1810 roku, Justyna urodziła chłopca. Mikołaj jeszcze przed narodzinami dziecka ustalił z żoną, że jeśli urodzi się im syn, będzie nosił imię swojego chrzestnego ojca, którym miał zostać najstarszy syn hrabiny – Fryderyk. Gest ten pokazywał jak bardzo Chopinowie byli związani z rodziną Skarbków i jak wiele im zawdzięczali”
W metryce chrztu widnieje inna data narodzin Fryderyka Chopina. Metryka ta znajduje się w Kościele św. Rocha w Brochowie, w oszklonej witrynie można odczytać datę 22 luty 1810 roku, czyli tydzień prędzej. Podczas mojego pobytu w 2010 roku Brochowie otrzymałam jej ksero wraz z tłumaczeniem z języka łacińskiego, od ówczesnego proboszcza. Proboszcz był przygotowany, bo w dwusetną rocznice urodzin  kompozytora wielu ciekawskich ruszyło jego śladami. Pierwszymi miejscami na mapie są oczywiście Żelazowa Wola i Brochów.

Dokument wskazuje jedno a sam Fryderyk Chopin obchodził dzień swoich urodzin 1 marca, taką miał datę w paszporcie i wszelkich dokumentach, tę datę również wskazywała jego matka.
Błędna data powstała przy sporządzaniu metryki chrztu dziecka. Chrzest odbył się 23 kwietnia 1810 roku. Rodzina czekała na zgodę ojca chrzestnego – Fryderyka Skarbka, który studiował w Paryżu. Mikołaj Chopin błędnie podał 8 tygodni wstecz, jako datę narodzin chłopca, zamiast 7 tygodni, pamiętał jedynie dobrze, że był to czwartek. Zwykła pomyłka, ale wątek ten długo trapił badaczy i biografów Fryderyka Chopina, ostatecznie uznaje się datę narodzin 1 marca.

skan aktu urodzenia Chopina

 

 

 

 

Miejscem urodzin był dworek w Żelazowej Woli, gdzie obecnie mieści się muzeum biograficzne Fryderyka Chopina. Dzieciństwo Chopin spędził w Warszawie, bo tego samego roku w którym się urodził Fryderyk, Chopinowie przenieśli się do Warszawy. Wracali tu tylko na święta lub wakacje letnie. Niemniej dworek w Żelazowej Woli to miejsce licznych koncertów i odwiedzin turystów z całego świata.

 

Żelazowa Wola - dworek, w którym urodził się Chopin

Bibliografia:

Cytat pochodzi z „Europa Chopina” Warszawa 2010, Świat Książki

Fotografie rodziców Chopina są moimi zdjęciami obrazów z Dworku w Żelazowej Woli. To rekonstrukcje obrazów olejnych A.Mieroszewskiego z 1829 roku, wykonane w 1969 roku przez malarza Jana Zamoyskiego.

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!