Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Karpacz zimą | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Karpacz zimą

W przerwie świątecznej miałam okazję wyjechać na kilka dni do Karpacza. Karpacz to niewielkie miasteczko położone w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy, u stóp góry Śnieżki mającej wysokość 1602 m.n.p.m. Uwielbiam Karpacz, bo to jedna z piękniejszych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Zaglądam tu często latem, ale zimą nigdy wcześniej tu nie byłam. Mimo pięknego świątecznego nastroju w samym centrum miasteczka, poza nim było szaro, buro i ponuro. W momencie kiedy spadła spora ilość śniegu, jakby się wszystko odmieniło, pojaśniało i zrobiło się dużo przyjemniej.

IMG_7407
Co można robić zimą w Karpaczu z dziećmi?
Przede wszystkim jeździć na sankach, nartach i na desce. W samym Karpaczu jest kilkanaście małych wyciągów orczykowych, talerzykowych i stoków umożliwiających jazdę nawet początkującym narciarzom. Widziałam trzylatki, które już próbowały swoich sił na nartach. Maludy wyglądały, jakby były w swoim żywiole. To, czy podejmiemy się takiego wyzwania, zależy od rodziców i potencjału dziecka. Wiele stoków jest dośnieżanych, wiec przy minusowych temperaturach na pewno pozjeżdżacie na nartach lub sankach. Należy przy tym pamiętać, że tam gdzie zjeżdżają narciarze najczęściej mamy zakaz korzystania z sanek. Jednak obok krótkich tras narciarskich można znaleźć wytyczone specjalne miejsca na zjazdy pontonami, sankami i na jabłuszkach. Tego typu sprzętu nie trzeba taszczyć z domu, bo wszystko można wypożyczyć. Karpacz leży na wysokości od 480 do 885 m n.p.m. w dolinie rzeczki Łomnicy, gdzie się nie obrócimy tam góry i góreczki. Zjeżdżać na sankach można prawie wszędzie.

Wyciągi Karpatka I i II

IMG_7319

IMG_7323

Wyciąg Karpatka – Panorama

IMG_7388

IMG_7371

Dla zaawansowanych narciarzy polecam Kompleks Narciarski Śnieżka, który znajduje się w Karpaczu Górnym.
Przy dobrej pogodzie turyści mogą wjechać Miejską Koleją Linową na Kopę, małe wzniesienie o wysokości 1375 m. n.p.m i podziwiać wspaniałe widoki. Tutaj należy pamiętać, iż temperatura w Karpaczu nawet minusowa jest o wiele wyższa niż na szczycie góry, dlatego trzeba się odpowiednio ciepło ubrać. Kolejną ważną sprawą jest sama kolejka linowa posiadająca pojedyncze krzesełka, na których samodzielnie mogą jechać dzieci powyżej 7 roku życia. Mniejsze dziecko musi wziąć osoba dorosła na kolana, co uważam wbrew pozorom za dość niebezpieczne. Podróż wyciągiem na szczyt trwa 15 minut. Bilet turystyczny na Kopę kosztuje 29 zł dla osoby dorosłej, a dla dziecka 24 zł w obie strony. Tym razem się nie skusiłam, ale mam w planach.

Na zdjęciu poniżej widok na Śnieżkę i trasy narciarskie na Kopie.

IMG_7433

Oprócz ogólnodostępnych stoków, na których można rozpocząć naukę jazdy na desce, dla miłośników snowboardu przygotowano specjalną rynnę, gdzie można prezentować swoje szczególne umiejętności opanowania techniki ślizgów.
Zimą polecam spacery. Mimo, iż szybciej zapada zmrok, warto wtedy również spacerować. Spacer spokojnym tempem w górach to czysta przyjemność. Nawet, gdy dopadnie nas zadyszka, można się zatrzymać i chwilę odpocząć. Jednak wybierajmy drogi spacerowe oświetlone, w miarę odśnieżane i utwardzone. Nie zbaczajmy z nich w poszukiwaniu skrótów, nie znając dobrze terenu. Jeśli mamy energiczne dzieciaki, które porzuciły wózek czterokołowy w wieku 3-4 lat to pospacerują z nami. Z malutkimi dziećmi i z wózkami to małe szaleństwo, chyba, że zakwaterowani jesteśmy przy deptaku w centrum Karpacza, gdzie mamy blisko do muzeów, restauracji i marketów. Będąc poza centrum, odradzam dojazdy do centrum samochodem. Miejsc parkingowych w Karpaczu jest niewiele, a jeśli już znajdziemy to płacimy jak za myjnie samochodową. Godzina postoju na prywatnym parkingu kosztuje 8 zł, często w błocie lub śniegu. Dlatego kiedy dojedziemy do Karpacza należy auto najlepiej pozostawić na posesji, gdzie mamy nocleg i spacerować.

Moja ulubiona trasa o każdej porze roku to trasa ok. 5 kilometrowa, wiodąca z centrum Karpacza w kierunku Białego Jaru i jest to jej najtrudniejszy etap, potem ulicą Świętokrzyską do ulicy Myśliwskiej, a następnie w dół ulicą Poznańską i Kościelną do centrum.

IMG_7254

IMG_7276

Inne atrakcje Karpacza to muzea, które warto zwiedzić. Muzeum Zabawek oraz Muzeum Sportu i Turystyki, o nich postaram się napisać w innym terminie.

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!