Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Galeria 33 - Batiki T.Bohomazovej | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Galeria 33 – Batiki T.Bohomazovej

W lipcu, w Galerii 33 można podziwiać batiki Tatiany Yadchuk- Bohomazovej pochodzącej z Ukrainy. Artystka urodziła się w Łucku, gdzie do dziś mieszka i pracuje. Zajmuje się malarstwem i tkaniną. Mieliśmy okazję podziwiać kilka jej obrazów i batików w lutym bieżącego roku, jednak w lipcu artystka przyjechała do Ostrowa  i zaprezentowała kolekcję batików. Niestety nie miałam okazji być na wernisażu, który odbył się 1 lipca w Galerii 33, ale na stronie internetowej galerii 33 zamieszczona jest fotorelacja z tego spotkania.

Co to jest batik? Wiedziałam, że jakaś ozdobna tkanina, ale nic poza tym.

Batik to technika malarska, ale i obraz na płótnie, powstający dzięki tej technice. Technika ta pochodzi z Indonezji, a dokładnie z wysp Jawa i Bali. Batiki tam wykonywane należą do najciekawszych osiągnięć sztuki Indonezji.

Sylaba -tik słowa “batik” oznacza nakapywanie określonej substancji na powierzchnię tkaniny, która ma być zabarwiona. Technika polega na barwieniu tkaniny za pomocą wosku i farb.

 IMG_3426

Najpierw przygotowuje się odpowiednio tkaninę, nanosi się wzór a potem pokrywa się woskiem miejsca tkaniny, które mają pozostać nie zabarwione danym kolorem. Pozostałe, nie pokryte warstwą wosku miejsca ulegają trwałemu zabarwieniu. Jeżeli batik ma być wielobarwny proces woskowania i barwienia powtarzany jest kilkakrotnie, zaczynając zawsze od koloru najjaśniejszego pozostawiając najciemniejsze na koniec. Ostatnim krokiem jest długotrwałe usuwanie wosku pod wpływem wysokiej temperatury. Następnie suszenie i prasowanie.

Podobno nie ma dwóch identycznych batików, wszystkie wykonywane są ręcznie, a ich efekt zależy głównie od twórcy.

IMG_3412

IMG_3457

IMG_3443

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!