Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Festyn Lotniczy w Michałkowie | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Festyn Lotniczy w Michałkowie

W dniach 18 i 19 maja 2014 roku odbył się w Michałkowie IV Festyn Lotniczy pod hasłem „Lotnisko bliżej miasta”. Mimo, iż widziałam wiele spektakularnych przelotów F16, czy innych nieznanych mi maszyn powietrznych, to nigdy nie uczestniczyłam w takiej imprezie.

Tego roku postanowiłam to zmienić i było warto! Sobota kategorycznie odpadała, bo była zimna i deszczowa, ale w niedzielę nie odpuściłam. Tym bardziej, ze pojawiło się słońce. Wszystkie wstępne informacje wyszukałam w Internecie, czyli jak dojechać, za ile i jak wrócić? Droga dojazdowa od Piasków Szczygliczka była zamknięta dla samochodów osobowych, poruszały się nią tylko autobusy, rowerzyści i piesi. Osobówką należało kierować się do Michałkowa przez Franklinów lub Czekanów. Dobry pomysł, bo uniknęliśmy stania w korkach. Wybierając się na jakiekolwiek festyny należy pamiętać przede wszystkim o zabraniu portfela. Już wjazd na ogromny parking przy lotnisku był oczywiście odpłatny. Autobusy kursowały co pół godziny i na zmianę wracały. Bilety autobusowe były również normalnie odpłatne. Nie chcąc się pchać własnym samochodem, wybrałam autobus i myślałam, że będzie to czysta przyjemność i relaks być dowiezioną na miejsce. Na miejsce, czyli w okolice lotniska, bo przed skrzyżowaniem na Lewków była wysiadka. Dojechałam z synem ściśnięta jak sardynka, bo około godziny 14.00 ostrowianie ruszyli na festyn i na ulicy Limanowskiego nie szło dostać się już do autobusu. Ubiliśmy się troszkę, wstrzymaliśmy oddech, a ponieważ trzymać nie musiałam się niczego i ręce miałam wolne, podawałam nad głowami innych zakupione bilety u kierowcy z wydaną resztą. I oto w okolicach Piasków weszło dwóch  kontrolerów, aby skrupulatnie sprawdzić bilety, oj ludzie wyzywali. Wszyscy byliśmy uczciwi!!!

Dochodząc do lotniska ogromne wrażenie i emocje wywarł na mnie łomot łopat helikopterów szturmowo – bojowych MI – 24, które przygotowywały się do startu i pokazu. Para helikopterów przybyła na festyn z 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. Helikoptery te są nazywane potocznie „latającymi czołgami”, ważące 8,5 tony helikoptery są wsparciem wojsk lądowych, poprzez niszczenie stanowisk przeciwnika oraz transport żołnierzy. Służyły na wojnie w Iraku i Afganistanie. W Michałkowie zaprezentowały dynamiczny balet, a na pożegnanie pięknie się „ukłoniły”. Potem kilkakrotnie przeleciały nisko przed publicznością z dużą prędkością, a następnie odleciały do bazy. Było na co popatrzeć!

IMG_1914-001

IMG_2127-001

IMG_2133-001

IMG_1901-001Kolejny niesamowity pokaz i ewolucje w szybkim tempie dał Artur Kielak, Mistrz Polski w akrobacji samolotowej. Artur Kielak jest wielkim pasjonatem akrobacji, pilotem helikopterów, szybowców, skoczkiem spadochronowym oraz kapitanem Boeingów 737 -800 linii lotniczych Ryanair. W Michałkowie gościł już po raz trzeci. W ubiegłym roku po raz pierwszy zaprezentował akrobacje za sterem XA-41 ( Sbach Xtremeair 41 ), najnowocześniejszego samolotu akrobacyjnego świata. Pozwalającym na wykonywanie figur akrobacyjnych o ogromnym przeciążeniu.

IMG_2232-001

Wiele materiałów z festynu można znaleźć na youtube autorstwa Telewizji Proart. Również przelot wyżej widzianego na zdjęciu Artura Kielaka. Sam pilot również udostępnia wiele swoich materiałów, czyli filmów i zdjęć.

Kolejny pokaz, na który zwróciłam uwagę był pokazem pilota z Litwy. Jurgis Kairys prezentował się w duecie z dromaderem, czyli samolotem rolniczym za, którego sterami siedział Marek Szkudlarek. Następnie po raz pierwszy w Michałkowie pokazali się razem Artur Kielak z Jurgisem Kairysem, gdzie nagrywano materiał dla TVN Turbo. Panowie pokazali lot równoległy, odwrócony, beczki na pełnej prędkości oraz przeloty na niskich wysokościach, co najbardziej podobało się publiczności.

IMG_2072-001

IMG_1996-001

W powietrzu, jak i na trawiastym lotnisku wiele się działo, jedni lądowali, inni prezentowali się w powietrzu, a jeszcze inni przygotowywali się do startu. Nie szło oderwać wzroku od tych pasjonatów lotnictwa, którzy świetnie się bawili. Na zakończenie wystartowała grupa z Czech The Flying Bulls czyli „Latające Byki” . Przy pięknej muzyce z ogromną gracją zespół czterech samolotów typu Zlin 50XL, w barwach Red Bulla, prezentował swój program. Warto podkreślić, iż liderem tej grupy jest 65 letnia kobieta – Radka Machova. Na festynie w Michałkowie po raz ostatni mogliśmy podziwiać stare Zliny. Być może już za rok będziemy mogli podziwiać nową flotę samolotów „Latających Byków” na naszym niebie.

IMG_2138-001

 

IMG_2223-001

Więcej szczegółowych informacji o festynie można poczytać w załączonym linku oraz obejrzeć świetne zdjęcia, polecam!  http://www.powiat-ostrowski.pl/artykul/4180

 

IMG_2331-001

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!