Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Cudne Arboretum w Kórniku | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Cudne Arboretum w Kórniku

Arboretum to inaczej ogród dendrologiczny, czyli miejsce, w którym kolekcjonuje się i prowadzi badania nad drzewami i krzewami. Taką definicję podaje Wikipedia. To słowo, które nie jest łatwe ani do zapamiętania, ani do wymówienia. Arbor w języku łacińskim oznacza drzewo i z drzewami głównie powinno nam się kojarzyć.
Arboretum w Kórniku pod Poznaniem jest najstarszym i najbardziej rozpoznawanym w Polsce, a mamy ich około trzydziestu. Najbliżej mojego miejsca zamieszkania, czyli Ostrowa Wielkopolskiego znajduje się Arboretum w Gołuchowie i pod Sycowem oraz to Kórnickie. Zajmuje ono obszar 40ha, na którym rośnie 3300 gatunków drzew i krzewów, wśród nich wiele okazów egzotycznych.
Podobno najlepszą porą na zwiedzanie tego miejsca jest wiosna, kiedy kwitną magnolie, azalie i różaneczniki oraz jesień, gdy liście drzew przyjmują różne barwy. Byłam tu latem i jest równie cudownie. Świetne miejsce do wypoczynku, bo nie ma nic przyjemniejszego i wyciszającego, jak spacer alejkami wśród drzew.

 IMG_3623

IMG_3615

IMG_3626

Spotkaliśmy tam nieznane nam do tej pory gatunki drzew oraz odmiany bardziej znanych, jak kasztanowiec drobnokwiatowy, sosna wejmutka, topola wielkolistna, czy potężny platan klonolistny.

IMG_3636

Zadziwiający okazał się cypryśnik błotny, występujący naturalnie w Stanach Zjednoczonych. Z daleka przykuły nasz wzrok dziwne kopce w otoczeniu drzewa, które okazały się pneumatoforami, czyli korzeniami oddechowymi. Cypryśniki rosnące na bagnach wykształciły wyrostki rosnące z korzeni pionowo w górę, które spełniają rolę napowietrzania systemu korzeniowego.

IMG_3640

IMG_3641

Przyzamkowy ogród założyła w XVIII w. Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Pierwotnie był to modny ówcześnie, ogród w stylu francuskim ze strzyżonymi żywopłotami i sadzawkami. W XIX wieku park został przebudowany przez hrabiego Tytusa Działyńskiego. Utworzył on park w stylu angielskim, charakteryzujący się dużymi powierzchniami naturalnych łąk i trawników, oraz skupiskami drzew i krzewów.

IMG_3687

IMG_3653

IMG_3659

Następnie jego syn Jan Kanty Działyński, z zamiłowania i wykształcenia ogrodnik sprowadził do Kórnika nasiona drzew i krzewów z najbardziej znanych szkółek ogrodniczych Anglii, Francji i Niemiec.

Dotarliśmy do Alei lipowej generałowej Zamoyskiej. Nazwana została tak na cześć Jadwigi z Działyńskich, siostry Jana Kantego Działyńskiego i matki Władysława Zamoyskiego. Aleja powstała w 1890 roku. Posadzono tu ciasno dwa gatunki polskich lip. Szerokolistną i drobnolistną. Ten cienisty zakątek arboretum, to niezwykle tajemnicze i romantyczne miejsce.

SAM_3168

IMG_3679

SAM_3169

Oprócz starodrzewu, za każdym zakrętem można odkryć kórnickie skarby. Pełno tutaj egzotycznych rarytasów, takich jak maklura z owocami wyglądającymi, jak ogromne jabłka. Dawidia o kwiatach, jak białe kokardy, cudne derenie i halezje. Ale jak wiadomo, by je podziwiać w pełnej krasie, należy wrócić tu wiosną. Wszędzie w arboretum rozmieszczone są tablice informacyjne z opisem roślin, a czasem zdjęcia. Można wiele się nauczyć i znów zaszaleć we własnych ogródkach. Spacerując zadbanymi alejkami, niedaleko stawu swoją kolorystyką przyciągnęły nas piękne hortensje. Kórnik szczyci się również dużą kolekcją różaneczników i azalii, bzów lilaków oraz ozdobnych jabłoni.

SAM_3160

IMG_3663

Wracając do historii arboretum, należy wspomnieć o wnuku Tytusa Działyńskiego – Władysławie Zamoyskim. Był on ostatnim właścicielem Kórnika, który przekazał wszystkie dobra kórnickie narodowi polskiemu. Dziś arboretum należy do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Jest to obiekt naukowy i dydaktyczny, miejsce przyciągające wycieczki z całego kraju oraz z zagranicy.

IMG_3608

Będąc w Kórniku warto wejść do zamku i zwiedzić go z przewodnikiem. Poznacie wówczas fascynującą historię zamku, zamkowych zbiorów oraz jego właścicieli. Zarówno na zamek należy wykupić bilet wstępu, jak i do arboretum osobny. Ceny są przystępne, dlatego gorąco polecam to miejsce.

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!