Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Dnia 6 lutego 2014 r. wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Start, wcześnie rano, aby móc, choć chwilę zobaczyć Zamek Królewski, Stare Miasto i pospacerować po Krakowskim Przedmieściu. Jednak główny cel wycieczki był inny. Było nim Centrum Nauki Kopernik. Słyszałam o centrum wiele lat temu jako miejscu, gdzie można samodzielnie poznawać prawa przyrody, fizyki i doświadczać nowoczesnej komunikacji naukowej.

Nowy budynek centrum na Powiślu został otwarty w listopadzie 2010r. Wcześniej jednak, bo w czerwcu mogliśmy obserwować falę powodziową na Wiśle, która nie ominęła również murów centrum. Wszystko dzięki kamerce internetowej zamieszczonej na placu budowy. Powódź przeszła, budowę centrum ukończono i w pierwszym roku zanotowało 1 milion odwiedzających.

Pierwszy moduł budynku ma zainstalowanych pięć stałych galerii pod nazwami : Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Strefa światła i Bzz. Kolejne to Re: generacja – moduł dla młodzieży, planetarium Niebo Kopernika, pracownia robotyczna oraz laboratorium chemiczne, fizyczne i biologiczne.

DSCF6237

Na początku budynek sprawia wrażenie zimnego stalowo – betonowego molocha. Jednak po chwili w budynku, kiedy zaczyna dominować adrenalina i ciekawość, widać jego fascynujący klimat i nowoczesność. Schody tarasy, windy oraz mnóstwo monitorów i wyświetlaczy. Zaraz przy wejściu zauważamy gigantyczne wahadło Foucault’a, które dowodzi o ruchu obrotowym Ziemi wokół własnej osi.

DSCF6341

Na piętrze zrobiło się jeszcze ciekawiej. Przechodząc po kolei przygotowane ekspozycje można samodzielnie odkrywać i doświadczać zjawisk, znanych nam z telewizji, z życia, a których czasem nie potrafimy wyjaśnić. Każda ekspozycja zawiera opis co przedstawia wraz z instrukcją jak ją uruchomić. Ta część oferuje wspaniałą zabawę dla dzieci w wieku odpowiadającym szkole podstawowej. Można tu doświadczyć mieszania barw i rozszczepienia światła, odczuć siłę trzęsienia ziemi, sterować statkiem podwodnym czy helikopterem, zmienić kierunek trąby powietrznej, odkryć powietrze, zrobić dziurę w wodzie, wytworzyć fale, pomajsterkować trybami i wirami. A także zbadać siłę krzyku czy czas sprintu lub refleks.

DSCF6260

DSCF6276

DSCF6337

Po 5 godzinnym pobycie w centrum, nie starczyło nam już czasu na udział w zajęciach laboratoryjnych. Wniosek z tego taki, iż należy się znów wybrać do Centrum Nauki Kopernik. Zapewniam, iż każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!