Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Dnia 6 lutego 2014 r. wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Start, wcześnie rano, aby móc, choć chwilę zobaczyć Zamek Królewski, Stare Miasto i pospacerować po Krakowskim Przedmieściu. Jednak główny cel wycieczki był inny. Było nim Centrum Nauki Kopernik. Słyszałam o centrum wiele lat temu jako miejscu, gdzie można samodzielnie poznawać prawa przyrody, fizyki i doświadczać nowoczesnej komunikacji naukowej.

Nowy budynek centrum na Powiślu został otwarty w listopadzie 2010r. Wcześniej jednak, bo w czerwcu mogliśmy obserwować falę powodziową na Wiśle, która nie ominęła również murów centrum. Wszystko dzięki kamerce internetowej zamieszczonej na placu budowy. Powódź przeszła, budowę centrum ukończono i w pierwszym roku zanotowało 1 milion odwiedzających.

Pierwszy moduł budynku ma zainstalowanych pięć stałych galerii pod nazwami : Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Strefa światła i Bzz. Kolejne to Re: generacja – moduł dla młodzieży, planetarium Niebo Kopernika, pracownia robotyczna oraz laboratorium chemiczne, fizyczne i biologiczne.

DSCF6237

Na początku budynek sprawia wrażenie zimnego stalowo – betonowego molocha. Jednak po chwili w budynku, kiedy zaczyna dominować adrenalina i ciekawość, widać jego fascynujący klimat i nowoczesność. Schody tarasy, windy oraz mnóstwo monitorów i wyświetlaczy. Zaraz przy wejściu zauważamy gigantyczne wahadło Foucault’a, które dowodzi o ruchu obrotowym Ziemi wokół własnej osi.

DSCF6341

Na piętrze zrobiło się jeszcze ciekawiej. Przechodząc po kolei przygotowane ekspozycje można samodzielnie odkrywać i doświadczać zjawisk, znanych nam z telewizji, z życia, a których czasem nie potrafimy wyjaśnić. Każda ekspozycja zawiera opis co przedstawia wraz z instrukcją jak ją uruchomić. Ta część oferuje wspaniałą zabawę dla dzieci w wieku odpowiadającym szkole podstawowej. Można tu doświadczyć mieszania barw i rozszczepienia światła, odczuć siłę trzęsienia ziemi, sterować statkiem podwodnym czy helikopterem, zmienić kierunek trąby powietrznej, odkryć powietrze, zrobić dziurę w wodzie, wytworzyć fale, pomajsterkować trybami i wirami. A także zbadać siłę krzyku czy czas sprintu lub refleks.

DSCF6260

DSCF6276

DSCF6337

Po 5 godzinnym pobycie w centrum, nie starczyło nam już czasu na udział w zajęciach laboratoryjnych. Wniosek z tego taki, iż należy się znów wybrać do Centrum Nauki Kopernik. Zapewniam, iż każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

Archiwa

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!