Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Câmara de Lobos - malownicze miasto Madery | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Câmara de Lobos – malownicze miasto Madery

Câmara de Lobos to urokliwe miasto położone na południowo zachodnim wybrzeżu Madery, zaledwie 5 kilometrów od Funchal, stolicy wyspy. Koniecznie należy je odwiedzić będąc na Maderze, gdyż jest jednym z najstarszych miast a jej część zachowała charakter rybackiej wioski.
Jego historia jest ściśle związana z odkrywcą wyspy i czasami pierwszych kolonizatorów. W latach 1418-1419 Joâo Gonçalves Zarco, portugalski żeglarz i żołnierz przypadkowo odkrył wyspę Porto Santo i Maderę. Po powrocie do Portugalii przekonał księcia Henryka Żeglarza do utworzenia na większej wyspie Maderze kolonii, bazy dla portugalskich podróżników i wojska. Wraz z towarzyszami Tristao Vaz Teixeirą i Bartolomeu Perestrelo otrzymał prawa i zarząd do części wyspy. W 1425 roku rozpoczęli kolonizację. Początkowo opływając południową część wyspy wśród klifów zauważyli piękną zatokę, wówczas to Teixeira określił ją Câmara de Lobos i nazwa przetrwała do dziś. Nazwał to miejsce câmara, czyli audytorium albo miejsce zebrań ze względu na ułożenie klifu i półkolisty kształt zatoki oraz lobos marinhos, które w języku portugalskim określa lwy morskie, licznie zamieszkujące wówczas zatokę. Nazwa miasta tłumaczona jest jako „izba wilków” lub „legowisko wilków morskich”. Dziś niestety ich nie spotkamy w zatoce, gdyż zostały wybite przez mieszkańców. Mniemane wilki morskie to mniszki śródziemnomorskie, które od kilku lat w celu ochrony przeniesiono na pobliskie, niezamieszkałe wyspy Ilhas Desertas. Obecnie to jedyne miejsce na świecie, gdzie w szybkim tempie rozmnażają się. Cieszy fakt, iż ludzie zrozumieli i naprawili swój błąd.

 

IMG_7804-3

Osada Câmara de Lobos została założona w 1430 roku przez odkrywce wyspy i zarządcę południowej części Madery Joâo Gonçalves Zarco wraz z ustanowieniem tu parafii Câmara de Lobos. Joâo Gonçalves Zarco ufundował też kaplicę pod wezwaniem św. Ducha (Capela de Nossa Senhora da Conceiçao), która znajduje się nad brzegiem zatoki i jest uznawana za najstarsze miejsce kultu religijnego na wyspie, po kaplicy w Machico. Kaplica była przez lata przebudowywana i powiększana, dziś wygląda jak maleńki kościółek niewyróżniający się spośród domów ulicy Rua de Nossa Senhora da Conceiçao.

Dziś Câmara de Lobos jest drugim po stolicy największym miastem na wyspie, zamieszkuje tu ok.30 tyś mieszkańców a prawa miejskie uzyskało w 1996 roku. Jego główną częścią jest malowniczy port, który zatrzymuje turystów na dłuższą chwilę. Można tu odetchnąć. Ja osobiście starałam się wypatrzeć suszących się na słońcu ryb, wieszanych przez rybaków na zwykłych drągach, lecz niestety nie udało mi się ich znaleźć.
Miasto Câmara de Lobos, było miejscem, do którego często przybywał sir Winston Churchill- premier Wielkiej Brytanii w latach 1940-45. Zasiadał wówczas przy sztalugach, paląc cygara malował panoramę miasta i port. Trudno się dziwić, widok zapiera dech w piersiach a pobliski oddalony o 2 kilometry klif – Cabo Girâo 589 m nadaje miasteczku uroku i ukazuje potęgę natury.

 

IMG_7865-2

 

IMG_7887

 

IMG_7907

 

IMG_7905

 

Jedyną ale i najważniejszą rzeczą jaką udało nam się zwiedzić to port i pobliskie odświętnie ustrojone uliczki, ponieważ zatrzymaliśmy się tu późnym popołudniem. Z pewnością mogę żałować, że nie dotarłam na cypel Pico da Torre, do kościoła św.Sebasiana i na wschodnie wybrzeże zatoki. Jednak w kościach czuję, że kiedyś tu powrócę i zakotwiczę na zachód od Funchal, aby móc dokładniej odkryć tą część Madery.

 

IMG_7857

 

IMG_7916

 

IMG_7896

 

 

Bibliografia:

Przewodnik „Madera i Porto Santo” BONECHI

notatki z podróży 🙂

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!