10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Paryżu

W ostatnich 30 latach Paryż stał się nowoczesną i wielokulturową metropolią. I staje się coraz nowocześniejszy, bo prowadzone są tu prace restauracyjne wielu obiektów i realizowane są nowe projekty, typu ścieżki rowerowe, mające w przyszłości wyeliminować duże natężenie ruchu w ścisłym centrum.
Paryż podzielony jest na 20 dzielnic, którymi zarządzają merowie a całą dwudziestką merów wybrana główna pani mer Paryża. Duża administracja ale i potężne 2,2 milionowe miasto. W każdej z dzielnic można znaleźć coś interesującego, w zasadzie w większości znajdują się perełki architektoniczne Paryża, ale są i takie dzielnice, które warto omijać.
Zanim wyruszy się jednak na zwiedzanie polecam wcześniej sprawdzić jak funkcjonuje komunikacja w Paryżu oraz zaplanować kolejność zwiedzania, czyli jakiś wstępny plan. Wstępny, bo z doświadczenia wiem, że zawsze ulega zmianie. Paryż wciąga, a przy dużej liczbie turystów w sezonie może sprawić, że utkniemy w mega kolejkach.
Miasto jest świetnie skomunikowane, bo posiada 14 linii metra, kursujących w granicach miasta (1 i 2 strefa). Bardzo ważna jest podmiejska kolejka o nazwie RER oznaczona literami od A do E, która kursuje od centrum do 7 strefy, na peryferie miasta. Powiem szczerze, że ta sieć połączeń jest dość skomplikowana. Na podziemnych dworcach można się zgubić bez wcześniejszej analizy planu połączeń. Do tego dochodzą tramwaje i autobusy oraz zmysł orientacji w terenie, który u mnie czasem zawodzi.
Mój TOP 10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Paryżu to wycinek tego, co trzeba zobaczyć, bo śmiało mogłabym już dziś napisać TOP 50, jednak bez Luwru. A to jest ten punkt, który jest najważniejszy i musi znaleźć się w kolejnej mojej dziesiątce z Paryża, dlatego Paryż znalazł się znów na liście moich marzeń.

1. Wieża Eiffla i Pola Marsowe (VII dzielnica)

 

W bardzo bliskim sąsiedztwie Wieży Eiffla znajdują się Pola Marsowe (Champ de Mars), niegdyś był to plac defilad dla Szkoły Wojskowej, w której uczył się Napoleon Bonaparte a dziś znajduje się tu piękny park. Po męczącej wspinaczce na Wieżę Eiffla można tu odpocząć podziwiając wieżę z innej perspektywy. Podobno to najlepszy widok na Tour Eiffel.

2. Champs-Élysées po Luwr (I dzielnica)3. Wzgórze Montmartre’u
4. Rejs po Sekwanie
5. Katedra Notre Dame
6. Panteon
7. Palais du Luxembourg z parkiem (VI dzielnica)
8. Dzielnica Łacińska i Saint-Germain
9. Plac Vandame
10. Galeria Laffayette

Archiwa

Kalendarz

Październik 2019
P W Ś C P S N
« Wrz    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku