Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Zamek i miasteczko Amboise nad Loarą | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Zamek i miasteczko Amboise nad Loarą

W moich wędrówkach po Francji nic nie urzekło mnie bardziej, jak miejsca, w których zamierzchła historia przeplata się z codziennym życiem mieszkańców. Zamek królewski, stare kamieniczki, ciasne ogródeczki, pranie, wino, pizza, konie, park, kaplica, pieski, parkingi, kawa, czekoladki i wszelakie uciechy dla podniebienia. Takie wrażenia wyniosłam po wizycie w miasteczku Amboise, które znajduje się u zbiegu rzeki Loary i jej dopływu, rzeki Amasse. Niepozornie normalne a samo centrum bajeczne. Określając ramy czasowe, na tym wzgórzu i między tymi rzekami pierwsze fortyfikacje oraz fosa powstały w IV wieku naszej ery. Zamek Amboise jest doskonałym przykładem ewolucji architektonicznej, między stylem gotyckim i nowym stylem francuskiego renesansu.

Amboise

Amboise

Zamek był miejscem rezydencji i pobytów wszystkich królów Walezjuszy i Burbonów. Ta ogromna forteca zapewniała bezpieczeństwo rodzinie królewskiej, była sceną teatralną wielu wydarzeń politycznych oraz świadkiem narodzin, chrzcin, wesel, śmierci, pochówków królów i członków królewskich rodzin.

Wejście do zamku wiedzie pochyłą alejką, pod górkę dosłownie pod kaplicą św.Huberta. Dalej już przewodnicy obsługują zwiedzanie. Najczęściej pokazują kaplicę, wnętrza zamku, ogrody, tarasy i widok na miasteczko, które pięknie prezentuje się u stóp zamku.

Amboise

Amboise

Amboise

Amboise

Dziś możemy zwiedzać tylko namiastkę dawnego zamku królewskiego, większa część została zburzona, co zostało przedstawione na makietach. Zachowały się tylko fragmenty zamku, z kilkunastoma komnatami a było ich 220, potężne mury i wieże Minimes i Hurtault. Wieża Hurtault jest specyficzną wieżą, którą dawniej wijąc się w górę można było wjechać do poziomu zamku konno i dorożkami. Dziś jest ona wyjściem z zamku dla zwiedzających do poziomu miasteczka Amboise.

Kaplica Świętego Huberta  (Saint-Hubert)

Kaplica Świętego Huberta wzniesiona została w 1493 roku na fundamentach dawnej kapliczki. Prezentuje późny gotyk. Była przeznaczona do prywatnego użytku władców. Spoczęły w niej szczątki Leonardo da Vinci, o czym informują tablice i płyta nagrobna. Historię grobowca Leonardo da Vici opisałam w jednym z wcześniejszych wpisów TUTAJ.  Nie mogłam tego nie uczynić.

Witraże w kaplicy to sceny z życia króla Ludwika IX. Z zewnątrz kaplica wygląda imponująco. Na gzymsach znajdują się fryzy o motywach roślinnych i zwierzęcych, wykonane przez flamandzkich mistrzów. Nad wejściowymi drzwiami rzeźby prezentują św. Krzysztofa z Dzieciątkiem Jezus, św.Antoniego oraz nawrócenie św.Huberta. Na głównej wieżyczce widać poroża poświęcone św.Hubertowi, patronowi myśliwych.

Kaplica św.Huberta w Amboise

 

Apartamenty Orleanów

Urzekła mnie krwista czerwień tych apartamentów. Pierwszy z nich to GABINET ORLEANS-PENTHIÉVRE, sama nazwa gabinet pracy, na ścianach ma ciąg portretów przedstawiających rodziców króla Francji Ludwika Filipa I, pochodzących z końca XVIII wieku.

Drugie zdjęcie to KOMNATA ORLEANÓW z popiersiem i portretem Ludwika – Filipa I, króla Francuzów.  W komnacie stoją meble w stylu „Ludwika Filipa”, mahoniowa komoda z siedmioma szufladami, krzesła z ażurowymi krzyżakami, sekretarzyk

Salon muzyczny

Salon muzyczny to panoramiczny salon, który zgromadził wiele pamiątek po rodzinie d’Orléans oraz portret Emira Abd-el-Kadera. Emir wraz ze swą osiemdziesięcio osobową świtą był więziony na zamku przez 4 lata. Został pojmany podczas francuskiej kolonizacji Algierii w 1843 roku i przewieziony do Francji. W salonie muzycznym uwagę przykuwa harfa oraz fortepian marki Erard z XIX wieku.

Oprócz pięknych apartamentów Orleanów na zamku jest wiele innych sal, skromniejszych ale z przepięknymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi, jak w Sala Gwardii szlacheckiej czy Sala Rady Królewskiej.

Komnata Henryka II prezentuje wprowadzenie perspektywy w epoce renesansu, która charakteryzowała się fałdami, czy łamanymi łukami.

 

Zamek Królewski Amboise strona po francusku  TUTAJ

Bibliografia:

Notatki z podróży

Album: „Zamki nad Loarą”

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!