Warning: Constant MEDIA_TRASH already defined in /usr/home/lwronski/domains/odkrycpiekno.pl/public_html/wp-config.php on line 93 Pałac Lipskich w Lewkowie będzie wyremontowany | Odkryć piękno - Blog podróżniczy

Pałac Lipskich w Lewkowie będzie wyremontowany

Czekał, czekał i niszczał, na moich oczach chyba z trzydzieści lat, ale się w końcu doczekał. Bardzo uradowały mnie styczniowe, medialne doniesienia o pozyskaniu środków finansowych na generalny remont Pałacu Lipskich w Lewkowie. Pałac znajduje się w niedalekiej odległości od Ostrowa Wielkopolskiego, więc wielokrotnie tam bywałam. Świetne miejsce na wycieczki rowerowe, na spacery alejkami wśród starodrzewu lub zwiedzanie i poznawanie kawałka historii Polski. Miejsce to bowiem jest bardziej Polskie, niż mogłoby nam się wydawać.

IMG_2328

IMG_2327

 

W ostatnich latach wielu osobom znanym i mniej znanym leżał na sercu zły stan techniczny tego obiektu. Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie podlega Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej. Ostatni remont generalny obiekt przeszedł w latach 1973-1987.

Obecne koszty utrzymania pałacu są ogromne, remonty powierzchowne i od wielu lat czas się tu zatrzymał. Wilgoć, grzyb, odpadający tynk z elewacji, pękające sufity i wyblakłe ściany.

IMG_2314

IMG_2315

Wkrótce ma się to zmienić. Oprócz remontu pałacu planowane jest zagospodarowanie przestrzeni i budynków kompleksu w celach muzealnych i komercyjnych. Powstanie hotel i restauracja, myślę, że miejsce mogłoby być wizytówką regionu oraz samego miasta Ostrowa Wielkopolskiego, położonego ok.6 km na południowy zachód od Lewkowa.

Remont rozpocznie się na początku 2017 roku i potrwa pewnie kilka lat ale warto w takie miejsca inwestować. To miejsce jak wiele w naszym kraju, emanuje swoją polskością.

Pałac w Lewkowie powstał w XVIII wieku w czasie trwania obrad Sejmu Czteroletniego, w latach 1788-1791. Jego fundatorem był kaliski łowczy związany z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim – Wojciech Lipski, który w 1776 roku został mianowany generałem adiutantem polskiego króla. Projekt pałacu prawdopodobnie był dziełem nadwornego architekta Stanisława Augusta – Jana Christiana Kamsetzera. W późniejszym czasie pałac przebudowano w stylu klasycystycznym.
Pałac jest murowany, piętrowy, na rzucie prostokąta z czterokolumnowym wgłębnym portykiem jońskim zwieńczonym trójkątnym tympanonem. Na froncie napis „Sobie, Swoim Przyjaciołom, Potomności”. Na tyłach, od strony parku w stylu angielskim znajduje się sala rotundowa zamknięta półkolistym ryzalitem. Cechą charakterystyczną pałacu są bogate dekoracje sztukatorskie i malarskie.

 

IMG_2307

Na kartuszu pałacu widnieje data 1791 i jest ona pamiątką ukończenia budowy oraz symbolizuje rok uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

IMG_2332
Wnuk generała Wojciecha Lipskiego – Wojciech Lipski, poseł na Sejm Wielkiego Księstwa Poznańskiego na cześć autora Konstytucji 3 Maja – Hugo Kołłątaja, nazwał jedną ze wsi należących do majątku Lewkowskiego – Kołłątajewem. Dziś przejeżdżamy przez niewielki Kołątajew, chcąc najkrótszą drogą dostać się z Ostrowa Wlkp. do Lewkowa.

Dawna rodowa siedziba Lipskich herbu Grabie była ważnym ośrodkiem działalności narodowowyzwoleńczej, działalności konspiratorskiej, czy powstań narodowych.

Obecnie w obiekcie znajduje się ekspozycja muzealna prezentująca m.in. depozyt rodziny Lipskich z dawnego wyposażenia pałacu, kolekcję sarmackich portretów oraz pamiątki rodziny. Cenne meble, dzieła sztuki, jak rzeźby, obrazy, pamiątki narodowe i niezwykle bogate archiwum zabytków, księgozbiór z wieloma „białymi krukami” zostały niestety zagrabione przez Niemców w czasie wojny.

 

IMG_2291

IMG_2287

IMG_2301

IMG_2292

IMG_2306

Ostatnim właścicielem przed II wojną światową był Jan Lipski. Jego syn Wojciech, zwany również Wojciechem V a dokładnie Wojciech Mikołaj Antoni Lipski urodził się w Lewkowie dnia 6 grudnia 1932 roku. Ukończył Gimnazjum Męskie w Ostrowie Wielkopolskim, zdał maturę 1951 roku i studiował na Politechnice Gdańskiej. Jego domem rodzinnym był pałac w Lewkowie, z którego był wysiedlany w 1942 przez Niemców i w 1945 przez UB. Mimo, iż mieszkał na wybrzeżu wielokrotnie bywał na ziemi ostrowskiej. Działał w Stowarzyszeniu Wychowanków Almae Mater Ostroviensis, brał udział w święcie szkoły jako gość honorowy, był często zapraszany na wszelkie uroczystości przez władze miasta i starostwo. Wnuk pierwszego polskiego Starosty Ostrowskiego zmarł 27 stycznia 2015 roku w Gdańsku, w wieku 82 lat.

Źródło:
Artykuł w wyborcza.pl z dnia 01.02.2016r.
www.powiat-ostrowski.pl

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku

Bądź ze mną na bieżąco na Facebooku!

Obserwuj mój profil na Facebooku!